Zöld Szív csoport

"A környező világ iránti érdeklődésünk velünk születik. Születésünk pillanatától egy bonyolult és elkápráztató világ felfedezői vagyunk. Vannak emberek, akikben ez a szenvedély az idő múlásával vagy az élet megpróbáltatásai közepette kihűl, de vannak olyan szerencsések, akiket életük végéig hevít."

(Gerald Durrell)

Miért vagyunk Zöldszívesek, ill. mit jelent csoportunk neve és jelképe?
zöld a természet színe, a  a szeretet jele, a  a gyermekeket jelöli.

 

Természetet szerető gyermekek nevelése a célunk!

A csoportunkban folyó oktató-nevelő munka az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjára épülő, óvodánk saját helyi Nevelési Programját követve szerveződik.
Mi is feldolgozzuk, megismertetjük mindazokat a témaköröket az ének-zene, irodalom, matematika, környezet megismerése terén, mint amit bármely más csoportban tanulhatnak a gyerekek. A csoportunk azonban kiemelte a programból azt a feladatot, amely így hangzik: "Az óvodapedagógus feladata, hogy tegye lehetővé a gyermekek számára a környezet tevékeny megismerését, biztosítson alkalmat, időt, helyet, eszközöket a spontán szerzett tapasztalatszerzésre." Ezzel az önként vállalt feladattal szeretnénk többet nyújtani a gyerekeknek, szeretnénk megtanítani őket a természet szeretetére és a természet védelmének fontosságára, arra, hogyan lehet harmóniában élni a természettel.
A 3-7 éves gyermekek életkori sajátossága a természet megismerésére való vágy. Ezt felhasználva megteremthetjük a környezet és természetvédelmi szemlélet alapját. Célunk az: hogy a gyermekeknek segítséget nyújtsunk ahhoz, hogy a világot megismerje és megértse a maga egészében. A közvetlen megfigyelésre és tapasztalatszerzésre építünk e cél elérésében. Célunk, hogy ismerje meg a természetet és érzelmileg is kötődjön hozzá, mert ha megismerte, megszerette, akkor vigyázni is fog rá. A tapasztalatszerzés mindig a valódi környezetben történik (szabad természetben, óvoda környékén, udvaron). A séták, a kirándulások ill. az óvoda udvarán vagy az élősarokban végzett tevékenységek tanulási, tapasztalási lehetőséget kínálnak a gyermekeknek. Az önálló és csoportos megfigyelések révén, értékes tapasztalatokhoz, ismeretekhez jutnak a természetben végbemenő folyamatokról.

  • Azt szeretnénk, hogy a gyerekeknek az óvodában töltött minden napja élmény legyen

  • Hogy érezze jól magát és az önként vállalt tevékenységek közben szerezzen ismereteket

  • Fontosnak tartjuk a felfedezés örömét

  • S hogy minden növényt, állatot a maga természetes környezetében figyeljünk meg

  • Minden lehetőséget kihasználunk a szabadban való tartózkodásra

  • Szeretnénk megtanítani őket arra, hogy a természetben minden érték

  • A kirándulások, séták során "kincseket" fedezünk fel és gyűjtünk, ami gyűjthető

Olyan programot állítottunk össze, amely évszakokhoz kapcsolódva változatos és egymásra épülő tevékenységeket tartalmaz, amely örömforrást jelent a gyermekek számára. Kirándulásokat szervezünk erdőbe, vízpartra, mezőre. Az óvoda környezetének szépítésében, gondozásában nagy szerepet vállalunk, virágokat ültetünk. Rendszeresen ültetünk fákat, bokrokat és vigyázunk rájuk, gondozzuk őket, figyelemmel kísérjük fejlődésüket. Lehetőség szerint részt veszünk őszi betakarítási munkákban (dióverés, lekvár főzés, szüret).
A csoportunkban kialakított természetsarokba gyűjtjük a kirándulásaink alatt gyűjthető kincseket, amelyeket a játékok, barkácsolások során tudunk felhasználni ( kavicsok, termések, gyümölcsök, tollak, kagylók, csigaházak).
Figyeljük, ismerkedünk az állatokkal, növényekkel, rovarokkal, madarakkal. Az óvodában vezető szerepet vállalunk a téli madárvédelemben. Rendszeresen szervezünk papírgyűjtési akciót, amiben a kedves szülők is rengeteg segítséget nyújtanak. Fontosnak tartjuk, hogy a gyermekeknek felhívjuk a figyelmét, a szelektív hulladékgyűjtés környezetvédelmi hatásaira. Minden tanévben egy-egy jó kirándulással, programmal emlékezünk meg a természet ünnepeiről. Azt valljuk , hogy ha a természethez való pozitív hozzáállást már az óvodás korban kialakítjuk a gyermekekben, s ezt a tevékenységet az iskolában is folytatni tudják, akkor természetet szerető és védő felnőtteket tudnánk nevelni.
Ha egyetért a Zöld Szív csoport célkitűzéseivel és felkeltettük érdeklődését, illetve szeretné, ha gyermeke is a természet iránti szeretet és megbecsülés szellemében nőne fel, akkor találkozzunk személyesen az elkövetkezendő tanévekben.