Pillangó csoport

„ A mese a gyermek érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődésének egyik legfőbb segítője….

A mindennapos mesélés, mondókázás és verselés a kisgyermek mentális higiénéjének elmaradhatatlan eleme.”

/ONEP 1996./

A mesélés, verselés az óvodáskorú gyermekek egyik legkedveltebb tevékenysége. Nemcsak eszköze az anyanyelvi nevelésnek, de az anyanyelvi kultúra és műveltség megalapozását is szolgálja. Nagy szerepe van a gyermek és a felnőtt között szövődő érzelmi kapcsolatok megszilárdításában.

A mese világában minden lehetséges. A gyermekek beleélik magukat egy-egy mesehelyzetbe, azonosulnak a szereplő pozitív tetteivel, megismerkednek a jó tulajdonságokkal és elítélik a rosszat.

A verselés, mesélés mindennapjaink szerves részét alkotják – spontán és domináns tevékenység is egyben.

Az irodalom eszközeivel fejlesztjük erkölcsi érzelmeiket, esztétikai érzéküket, értelmi és nyelvi képességeiket. Ezért választottuk célkitűzésünknek a mese iránti érdeklődés felkeltését, és annak elmélyítését. Ezt gyakori meséléssel, bábozással, dramatizálással valósítjuk meg.

A gyermekek nagyon szívesen használják a bábokat, ezek játékidőben bármikor elérhetőek. A hallott mesékből elevenítenek fel részleteket, de sokszor a mindennapjaik egy-egy mozzanatát játsszák el.

A mese kezdeményezéseket, ezek anyagát változatosan állítjuk össze, figyelembe véve a gyerekek életkori sajátosságait.

A kiválasztott mesék között megtalálhatóak az állatmesék, láncmesék, tündérmesék, sőt a verses meséket sem hagyjuk figyelmen kívül.

A nagyobbak a folytatásos meséket is nagy figyelemmel hallgatják, és jól emlékeznek arra, hol hagytuk abba a mesét előző nap.

A mesék megragadják a gyermekek figyelmét, felkeltik érdeklődésüket. Várják és kérik a mesét. Egy-egy mesét több alkalommal is mesélünk.

A mesére jellemző beszédfordulatok fellelhetők játékukban, amikor utánozzák a mesehős viselkedését, vagy rajzban próbálják megjeleníteni érzelmeiket, élményeiket.

A mese az indulatok feldolgozására, belső kép teremtésére is tanít. A mesélés öröm, élményforrás a gyermekek számára, s ezáltal gazdagabbá, színesebbé válik képzeletük, lelkiviláguk.

Több alkalommal ellátogatunk a Harlekin bábszínházba. Az igényesen elkészített bábokkal, s a megfelelő hanghatással kísért színvonalas előadás egyrészt nevelő hatású, személyiségformáló eszköz, másrészt esztétikai élményhez juttatja a gyermekeket, s ezáltal még közelebb kerülnek a mese és a csodák világához.

 

Az év során kimagasló szerepet kap csoportunkban:

 

A Népmese világnapja (szeptember 30.)

A Magyar Kultúra napja (január 22.)

A Költészet világnapja (április 21.)