Hagyományőrző csoport

A csoportunk vegyes összetételű, amely azt jelenti, hogy kis-, középső-, és nagycsoportos gyermekek együtt járnak egy csoportba. A csoport kialakításánál figyelembe vettük a baráti és rokoni kapcsolatokat, hiszen a gyermek beilleszkedését elősegíti az, ha ismerős arcokat lát maga körül. Fontosnak tartjuk, hogy minden szülő nyugodt szívvel hagyja itt gyermekét, mert az óvodai nevelést a családi nevelés kiegészítőjének tekintjük.

Célunk a gyermekek sokoldalú, harmonikus fejlődésének, a gyermeki személyiség kibontakoztatásának elősegítése, az egyéni fejlettségi szinthez igazodó képességek, készségek alapjainak lerakása.

A gyermekek fejlődési tempója, élet és nevelési körülményeik eltérőek. Mindezeket figyelembe véve próbáljuk őket fejleszteni. Arra törekszünk, hogy minden gyermekben megtaláljuk a pozitív tulajdonságukat, és ezeket kiemelve fejlesztjük őket. Nagy hangsúlyt fektetünk az egyéni bánásmódra, mert erre minden gyermeknek -igénye szerint- szüksége van.

Az óvodáskorú gyermekek legfőbb tevékenysége a játék. Az ismeretanyagot éppen ezért játékba integráltan sajátíttatjuk el a gyermekekkel. Így a gyermek játszva tanul, ill. sajátítja el az életkorának megfelelő tevékenységeket, ismereteket.

Mindezek mellett szeretnénk valami pluszt adni, amire később szívesen emlékeznek vissza, és amelyet később is kamatoztatni tudnak.

Mint a csoportunk nevéből is kiderül a hagyományőrzést, a néphagyományok felelevenítését, továbbadását választottuk, mert ahogy a nagy zeneszerzőnk Kodály Zoltán is mondta: "a néphagyománynak köze van az élethez, mindannyiunk életéhez." Az emberek egymáshoz való viszonyát, viselkedési módját, a család rendjét, erkölcsét, illemét a régebbről hozott szokások szabták és szabják meg ma is. A népszokások és a természet évenként ismétlődő bonthatatlan egységet alkotnak. Az egység abban is megmutatkozik, hogy egy-egy fordulópontja meghatározott mondandóval, történéssel, cselekedettel jelenik meg. Éppen ezért az ünnepek, népszokások adják munkánk keretét.

A hagyományőrzésnél elsősorban a néptáncot és a népszokások felelevenítését emeljük ki. A néptánc heti egy alkalommal fél óra, amelybe a népi játékokat is beépítjük. Itt a gyermekek játékos formában ismerkednek az alapvető lépésekkel, mozgásokkal. Ezáltal fejlődik mozgáskoordinációjuk, testtartásuk, esztétikai érzékük. A néphagyományok ápolása, a népi játékok megismerése, maradandó élményt nyújt a gyermekeknek. A néptáncot a gyermekek nagyon szeretik, minden pillanatát élvezik, minden mozdulatát örömmel végzik. Ha ezzel a néptánccal csak egy kis útravalót adunk a jövőre nézve, már megérte.

 

Ünnepek a csoport életében

Az őszi jelesnap-népszokások keretén belül szüretelést, dióverést, kukoricatörést, vásárlátogatást, népi mesterségek megismerését, tájházak megtekintését tervezzük. Ünnepkörünk zárása az óvodánk jótékonyság szüreti bálja.

Téli népszokásokhoz kapcsolódva a Mikulás jövetelét, adventi koszorúkészítést, adventi vásárt, mézeskalácssütést, és betlehemezést tervezünk, ezzel is előkészítve egyik legszebb ünnepünket, a Karácsonyt. A betlehemest délelőtt az óvoda többi csoportjának mutatjuk be. Délután a szülőknek, rokonoknak adjuk elő, amely egy "nagy családi karácsony" hangulatát kelti. Február a farsangolás, bálozás ideje. Farsangi bálunkat a jelmezbe öltözés mellett, játékos vetélkedőkkel, versenyjátékokkal színesítjük.

A tavaszi ünnepkörhöz a húsvétolás, majális, anyák napja, a nagymama-nap, pünkösdölő és a gyermekhét tartozik. Ezekre mindig versekkel, énekekkel, népi játékokkal készülünk. A tavaszi ünnepkört az év lezárása, a nagycsoportosok elbúcsúztatása és a közös családi kirándulás koronázza meg. Ezek az ünnepségek mind-mind maradandó élményt nyújtanak a gyermekeknek, szülőknek, nevelőknek. A gyermekek nagy-nagy lelkesedéssel vesznek részt az előkészületekben.

Csoportszobánkat igyekszünk az ünnepeknek, ünnepköröknek megfelelően a néphagyományt tükrözve díszíteni.